Tak było

Dzień Pamięci Starówki
Dzień Pamięci Starówki

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci, wysłuchanie wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego, uroczystość przy głazie znajdującym się przy ul. Kilińskiego, a także muzyczne widowisko pt. "Warszawo ma" - tak razem z mieszkańcami śródmieścia już po raz 27. obchodziliśmy Dzień Pamięci Starówki, przypadający co roku 13 sierpnia.

więcej::.
Śródmieście gra dla życia
Śródmieście gra dla życia

6 lipca 2019 r. w Klubie Palladium odbył się koncert finałowy jedenastej edycji akcji „Śródmieście gra dla życia”, podczas której wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zebraliśmy 803 litry krwi.

więcej::.
Betlejem w Syrenie
Betlejem w Syrenie

W sobotę 7 grudnia 2019 r. w Teatrze Syrena mieszkańcy dzielnicy Śródmieście mogli podziwiać widowisko muzyczne „Do Betlejem – oratorium na Boże Narodzenie”. 

więcej::.

Wystawa moździerzy z kolekcji prof. Krzysztofa Górskiego

Pokaz jest wynikiem wieloletniej pasji kolekcjonerskiej prof. Krzysztofa Górskiego – Polaka na stałe mieszkającego w Genewie. Unikalny w skali europejskiej zbiór, gromadzony z wielkim znawstwem w najodleglejszych rejonach świata z myślą o kraju, zapisał Zamkowi Królewskiemu w Warszawie, ponieważ pragnął w ten sposób wzbogacić zbiory rodzime o niecodzienną dziedzinę sztuki użytkowej. W zamiarze tym wspierała go żona, Pani Elizabeth Ann-Górski, która współnie z Krzysztofem Górskim tworzyła kolekcję i pomagała przy opracowaniu wstępnej dokumentacji.

Trzon zbioru stanowią okazy z Włoch, Hiszpanii i Francji. Stosunkowo nieliczne egzemplarze, pochodzące z bardziej odległych krajów, zostały zakupione u antykwariuszy europejskich – stąd pewna liczba okazów z Afryki Północnej oraz Bliskiego i Środkowego Wschodu, a także Filipin, Afryki Równikowej i Ameryki Środkowej.

Do szczególnie interesujących zespołów należy grupa kilkunastu kamiennych moździerzy włoskich, tradycyjnie produkowanych tam przez stulecia w niezmienionej formie. Na uwagę zasługują też dwa zbiory liczące po kilkanaście sztuk – moździerzy hiszpańskich i francuskich, datowanych w okresie od XV do XVIII wieku, lanych z brązu i wyjątkowo bogato dekorowanych. Do najstarszych należą brązowe moździerze z Persji. Z uwagi na swą wyrafinowaną formę, godne polecenia są także żarna pochodzące z Ameryki Środkowej.


źródło: www.zamek-krolewski.pl

Wstęp:
Wstęp na życzenie – na podstawie biletu na zwiedzanie Zamku.

Lokalizacja
Zamek Królewski
pl. Zamkowy 4
Warszawa

więcej informacji
 

RODO

© 2010-2019 Wydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy Śródmieście Urzędu m.st. Warszawy
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt & cms: www.zaler.pl