Tak było

Śródmieście gra dla życia
Śródmieście gra dla życia

30 czerwca 2018 r. w Klubie Palladium odbył się koncert finałowy dziesiątej, jubileuszowej edycji akcji „Śródmieście gra dla życia”, podczas której wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zebraliśmy 800 litrów krwi.

więcej::.
Świąteczny koncert
Świąteczny koncert

Już po raz dziewiąty Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście miały przyjemność zaprosić mieszkańców dzielnicy na wyjątkowy świąteczny koncert, który w tym roku odbył się 10 grudnia w Teatrze Syrena przy ul. Litewskiej 3.       

więcej::.
Dzień Pamięci Starówki
Dzień Pamięci Starówki

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci narodowej, uroczysta Msza święta oraz widowisko „Będziemy Duchów Chwilą” – tak władze i mieszkańcy Dzielnicy Śródmieście obchodzili Dzień Pamięci Starówki. W niedzielę 13 sierpnia, w 73. rocznicę wybuchu niemieckiego czołgu-pułapki przy ul. Kilińskiego.

więcej::.

Wystawa moździerzy z kolekcji prof. Krzysztofa Górskiego

Pokaz jest wynikiem wieloletniej pasji kolekcjonerskiej prof. Krzysztofa Górskiego – Polaka na stałe mieszkającego w Genewie. Unikalny w skali europejskiej zbiór, gromadzony z wielkim znawstwem w najodleglejszych rejonach świata z myślą o kraju, zapisał Zamkowi Królewskiemu w Warszawie, ponieważ pragnął w ten sposób wzbogacić zbiory rodzime o niecodzienną dziedzinę sztuki użytkowej. W zamiarze tym wspierała go żona, Pani Elizabeth Ann-Górski, która współnie z Krzysztofem Górskim tworzyła kolekcję i pomagała przy opracowaniu wstępnej dokumentacji.

Trzon zbioru stanowią okazy z Włoch, Hiszpanii i Francji. Stosunkowo nieliczne egzemplarze, pochodzące z bardziej odległych krajów, zostały zakupione u antykwariuszy europejskich – stąd pewna liczba okazów z Afryki Północnej oraz Bliskiego i Środkowego Wschodu, a także Filipin, Afryki Równikowej i Ameryki Środkowej.

Do szczególnie interesujących zespołów należy grupa kilkunastu kamiennych moździerzy włoskich, tradycyjnie produkowanych tam przez stulecia w niezmienionej formie. Na uwagę zasługują też dwa zbiory liczące po kilkanaście sztuk – moździerzy hiszpańskich i francuskich, datowanych w okresie od XV do XVIII wieku, lanych z brązu i wyjątkowo bogato dekorowanych. Do najstarszych należą brązowe moździerze z Persji. Z uwagi na swą wyrafinowaną formę, godne polecenia są także żarna pochodzące z Ameryki Środkowej.


źródło: www.zamek-krolewski.pl

Wstęp:
Wstęp na życzenie – na podstawie biletu na zwiedzanie Zamku.

Lokalizacja
Zamek Królewski
pl. Zamkowy 4
Warszawa

więcej informacji
 

RODO

© 2010-2016 Wydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy Śródmieście Urzędu m.st. Warszawy
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt & cms: www.zaler.pl