Tak było

Śródmieście gra dla życia
Śródmieście gra dla życia

30 czerwca 2018 r. w Klubie Palladium odbył się koncert finałowy dziesiątej, jubileuszowej edycji akcji „Śródmieście gra dla życia”, podczas której wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zebraliśmy 800 litrów krwi.

więcej::.
Świąteczny koncert
Świąteczny koncert

Już po raz dziewiąty Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście miały przyjemność zaprosić mieszkańców dzielnicy na wyjątkowy świąteczny koncert, który odbył się 10 grudnia 2017 w Teatrze Syrena przy ul. Litewskiej 3.      

więcej::.
Dzień Pamięci Starówki
Dzień Pamięci Starówki

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci, wysłuchanie wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego, uroczystość przy głazie znajdującym się przy ul. Kilińskiego, a także muzyczne widowisko pt. "Tu Polska" - tak razem z mieszkańcami śródmieścia już po raz 26. obchodziliśmy Dzień Pamięci Starówki, przypadający co roku 13 sierpnia.

więcej::.

Siłaczka

Siłaczka

18 i 19 sierpnia zapraszaliśmy na kolejne ze spotkań cyklu „Wybitne warszawianki”, wybranego w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2018. Bohaterką  spotkań była Stefania Sempołowska, o której pisano, że przez 50 lat swego czynnego życia brała aktywny udział we wszystkim, co działo się wówczas w Polsce.

Szeptem

Szeptem

Do 18 sierpnia Galeria Apteka Sztuk, al. Wyzwolenia 3/5, zapraszała na wystawę prac Elżbiety Baneckiej (malarstwo, grafika). Lokal przy al. Wyzwolenia 3/5 jest wykorzystywany na cele kulturalne dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Krzyk wolności

Krzyk wolności

11 sierpnia zapraszaliśmy do dolnego kościoła Bazyliki św. Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3, na koncert pieśni Powstania w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto".

Słowik getta

Słowik getta

5 sierpnia odbyły się kolejne spotkania cyklu „Wybitne warszawianki”, projektu Budżetu Partycypacyjnego 2018. Ich bohaterką była Marysia Ajzensztadt, młoda, niezwykle utalentowana, pianistka i śpiewaczka. Zamordowana podczas pierwszej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta.

IV Letnie Parady Muzyczne

IV Letnie Parady Muzyczne

Muzyczne spacery z instrumentami w dłoniach odbyły się także tego lata! Rasowy brass-band kroczył ulicami Śródmieścia i dął ile sił w płucach. Parady, organizowane przez Fundację Camerata Vistula, przeszły w każdą niedzielę lipca (1, 8, 15, 22, 29 lipca).

Letnie Koncerty Promenadowe

Letnie Koncerty Promenadowe

W tym roku w lipcowe soboty (7, 14, 21 i 28 lipca) muzyka gościła w Parku Ujazdowskim.  Dzięki Stowarzyszeniu "Akademia Łucznica"  mogliśmy słuchać muzyki operowej, operetkowej i musicalowej, przebojów muzyki klasycznej i filmowej oraz  jazzu.

Kino Letnie w Ogrodzie Saskim

Kino Letnie w Ogrodzie Saskim

W lipcowe środy (4, 11, 18 i 25 lipca) po zmroku w Ogrodzie Saskim wyświetlane były filmy, do których muzykę skomponował Hans Zimmer. Zobaczyliśmy mniej popularne niż np. "Gladiator" czy "Piraci z Karaibów" obrazy, powstałe z udziałem tego twórcy.

Śródmiejskie koncerty organowe

Śródmiejskie koncerty organowe

22 lipca w Kościele Ewangelicko-Reformowanym, al. "Solidarności" 74, wystąpił austryjacki organista Christian Iwan z Grazu. W programie koncertu usłyszeliśmy m.in. toccatę J. S. Bacha oraz utwory autorstwa występującego solisty. Koncert dotowany był ze środków Dzielnicy...

Tuwim w spódnicy

Tuwim w spódnicy

i 8 lipca odbyły się kolejne ze spotkań cyklu „Wybitne warszawianki”, projektu wybranego w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2018. Bohaterką  spotkania była Zuzanna Ginczanka.

Rękodzieło na Powiślu

Rękodzieło na Powiślu

Warsztaty, instruktaże, kącik dla maluszków i kiermasz rękodzieła - to atrakcje, które czekały 7 lipca u stóp nadwiślańskiej skarpy pod Pałacem Kazimierzowskim, w cieniu drzew, na trawie, kocykach, leżakach i przy stołach. Każdy mógł stworzyć unikatowe dzieło.

Przenikanie ciąg dalszy

Przenikanie ciąg dalszy

Galeria Apteka Sztuki, al. Wyzwolenia 3/5, zapraszała do 30 czerwca na  wystawę "Przenikanie ciąg dalszy" Bogny Fogler i Anny Michniewicz. Lokal przy al. Wyzwolenia 3/5 jest wykorzystywany na cele kulturalne dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Póki Polska żyje w nas

Póki Polska żyje w nas

19 sierpnia o 20 zapraszamy do Bazyliki św. Krzyża (dolny kościół), ul. Krakowskie Przedmieście 3, na koncert pieśni legionowych i ułańskich w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego Sonanto. Wstęp wolny.

Muzyka polska dla Niepodległej

Muzyka polska dla Niepodległej

30 czerwca w Archikatedrze św. Jana zabrzmiały mniej znane (bądź zupełnie nieznane) dzieła polskich kompozytorów, tworzących w minionym stuleciu. Koncert, współfinansowany przez Dzielnice Śródmieście, zorganizowała Fundacja "Cantica".

Śródmieście gra dla życia 2018

Śródmieście gra dla życia 2018

Nasza Dzielnica we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, już po raz dziewiąty, prowadzi na terenie Śródmieścia zbiórkę krwi oraz szpiku kostnego. Na finał zbiórki zaprosiliśmy zespół COMA, który wystąpi 30 czerwca w Klubie Palladium przy ul. Złotej 7/9. Bezpłatną wejściówkę otrzyma każdy dawca, który podzieli się z potrzebującymi swoją krwią lub zarejestruje się w bazie dawców szpiku kostnego.

Studio Skit – dźwięki ulicy

Studio Skit – dźwięki ulicy

W czerwcu zakończył się, realizowany w siedzibie Studia Skit, ul. Kopernika 36/40, cykl warsztatów dla osób zainteresowanych nagrywaniem, produkcją oraz prezentacją muzyki opartej na możliwościach urządzeń cyfrowych.

Zapisane w listach

Zapisane w listach

Od 7 czerwca Fundacja Act 4 Art im. Meisnera i Fundacja Metamorfozy zapraszały na cykl warsztatów wokalnych i aktorskich, których zwieńczeniem był  spektakl muzyczny.

Wybitne warszawianki

Wybitne warszawianki

26 i 27 maja zaprosiliśmy na kolejne z 10 spotkań projektu „Wybitne warszawianki”, wybranego w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2018. Bohaterką najbliższego spotkania będzie Krystyna Krahelska. Udział w projekcie jest bezpłatny, jednak wymagana jest rezerwacja.

Śródmieście Działa

Śródmieście Działa

9 czerwca przy ul. Stara 4 (koło Parku Fontann) odbyła się 5. edycja Święta Inicjatyw Społecznych "Śródmieście Działa", którego głównym celem było przybliżenie działalności organizacji pozarządowych i instytucji działających w Śródmieściu.

Dokumenty Andrzeja Titkowa

Dokumenty Andrzeja Titkowa

Biblioteka Publiczna  w Dzielnicy Śródmieście zapraszała do Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ul. Czerniakowska 178a,  od 21 do 24 maja na przegląd filmów dokumentalnych Andrzeja Titkowa.

Letnie seminarium języka i kultury jidysz

Letnie seminarium języka i kultury jidysz

Do 31 maja trwały zapisy na letnie seminarium języka i kultury jidysz, organizowane przez fundacje Shalom, w siedzibie  Centrum Kultury Jidysz, ulica Andersa 15. Do 31 kwietnia istniała możliwość wnioskowania o stypendium. Lokal przy ul. Andersa jest wykorzystywany na cele kulturalne dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście. 

SoundWeaving V4 Edition

SoundWeaving V4 Edition

W Galerii Apteka Sztuki, al. Wyzwolenia 3/5, do 7 maja  trwała wystawa "SoundWeaving V4 Edition" Zsanett Szirmay. Lokal przy al. Wyzwolenia 3/5 jest wykorzystywany na cele kulturalne dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Wybitne warszawianki

Wybitne warszawianki

12-13 maja zapraszamy na pierwsze z 10 spotkań projektu „Wybitne warszawianki” w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2018. Przybliżą one mieszkańcom dzielnicy postaci szczególnie zasłużonych śródmiejskich kobiet. Cykl rozpocznie osoba Ireny Sendlerowej. Udział w projekcie jest bezpłatny, jednak jest  wymagana rezerwacja.

FRANCORUM ET POLONIAE REX

FRANCORUM ET POLONIAE REX

5 maja o w siedzibie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, ul. Jezuicka 6/8, odbył się wykład Michała Zawadzkiego o francuskich medalach i żetonach Henryka Walezego oraz Marii Leszczyńskiej.

Domek z Sercem

Domek z Sercem

W kwietniu i maju odbyła się druga edycja warsztatów "Domek z Sercem" organizowanych przez Fundację Belle Époque w Muzeum Domków dla Lalek. Projekt był współfinansowany przez Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy.

Muzyka tradycyjnych orkiestr dętych

Muzyka tradycyjnych orkiestr dętych

W weekend 14-15 kwietnia Ambasada Muzyki Tradycyjnej zaprasiła na intensywne dwudniowe warsztaty tradycyjnej muzyki orkiestrowej z Lubelszczyzny oraz na wieczorną potańcówkę. Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Wieczór z Chorwacją

Wieczór z Chorwacją

Fundacja Metamorfozy, ul. Marszałkowska 81/20 zaprosiła 10 kwietnia na prelekcję o atrakcjach turystycznych Chorwacji. Było o tym co warto przywieźć z tego kraju, opowiedziano także o kuchni i muzyce. Lokal przy ul. Marszałkowskiej jest wykorzystywany na cele kulturalne dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Pejzaż ze sztafażem

Pejzaż ze sztafażem

Fundacja Metamorfozy, ul. Marszałkowska 81 lok. 20, zapraszała do 16 marca na wystawę Sylwii Łyczko-Zielony pt. "Pejzaż ze sztafażem". Lokal przy ul. Marszałkowskiej jest wykorzystywany na cele kulturalne dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście. 

Zapisane w listach

Zapisane w listach

FUNDACJA ACT 4 ART i FUNDACJA METAMORFOZY zapraszała 3 marca o 19 i 4 marca na spektakl muzyczny „Zapisane w listach”. Piosenki znanych polskich kompozytorów w wykonaniu Aleksandry Walusiak przeplatane były monologami - listami Warszawiaków. Przedstawienia odbyły się w Domu Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9. Projekt byl finansowany przez Dzielnicę Śródmieście m.s.t Warszawy.

Podróże do Grecji - Dwa Półwyspy

Podróże do Grecji - Dwa Półwyspy

Galeria F10, ul. Noakowskiego 10/54, zapraszała do 28 lutego na wystawę "Dwa Półwyspy" Włodzimierza Krzemińskiego, z cyklu "Podróże do Grecji". Lokal przy ul. Noakowskiego 10 jest wykorzystywany na cele kulturalne dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Adam Maruszak - Fotografie

Adam Maruszak - Fotografie

Do końca lutego można było podziwiać wystawę fotografii Adama Maruszaka, który już od przeszło 45 lat swymi zdjęciami dokumentuje otaczającą go rzeczywistość. Wydarzenie odbędzie się w Domu Kultury Śródmieście, Galeria na Smolnej 9 (wejście od Al. Jerozolimskich 2).

Portret człowieka ze sztuką w tle

Portret człowieka ze sztuką w tle

22 lutego wraz z trupą teatralną Meandry zaprosiliśmy Państwa na spektakl "Portret człowieka ze sztuką w tle", który odbył się w kawiarni "Państwomiasto", ul. Andersa 29. Wydarzenie było finansowane przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy.

Kraina szczęśliwości

Kraina szczęśliwości

Galeria Apteka Sztuki, al. Wyzwolenia 3/5 zapraszała do 16 lutego na wystawę "Kraina szczęśliwości" Marty Kiniewicz Bruszewskiej. Lokal przy al. Wyzwolenia 3/5 jest wykorzystywany na cele kulturalne dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Pokolenie

Pokolenie

Galeria F10, ul. Noakowskiego 10/54, zapraszała do 14 lutego  na wystawę fotograficzną pt. "Pokolenie" Jerzego Mąkowskiego". Lokal przy ul. Noakowskiego 10 jest wykorzystywany na cele kulturalne dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Dzień Pamięci Starówki

Dzień Pamięci Starówki

13 sierpnia, w rocznicę tragicznego wybuchu tzw. "czołgu–pułapki", od 15.30 będą odbywały uroczystości oddania hołdu poległym w Powstaniu Warszawskim żołnierzom i cywilnym mieszkańcom Starego Miasta, których zwieńczeniem będzie koncert „Tutaj jest Polska” na pl. Zamkowym.

Portret intymny

Portret intymny

Fundacja Metamorfozy zapraszała do swojej  galerii, ul.  Marszałkowska 81/2,  na wystawę pięknych aktów (fotografie i grafika), których autorem jest artysta Andrzej Grabowski. Wystawa trwała od 12 lipca do 12 sierpnia.

Sobotni bzik

Sobotni bzik

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 zaprosił warszawiaków na szaloną podróż do lat 30. ubiegłego wieku. W przedostatnią sobotę karnawału 3 lutego  ożył świat ekskluzywnych klubów, barwnych rewii oraz wszechobecnego swingu i dżezu. Rozbrzmiały przedwojenne i powojenne szlagiery, w programie wieczoru każdy mógł znaleźć coś dla siebie ─ od nauki tańców i zabawy w karaoke zaczynając. Obowiązywała stylizacja na lata 20., 30.

Zima w Mieście 2018

Zima w Mieście 2018

Od 15 do 26 stycznia trwała akcja "Zima w Mieście 2018" organizowana na terenie Dzielnicy Śródmieście. W punktach dziennego pobytu, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-17.00, zgłoszonym do niej uczniom była zapewniona opieka, wyżywienie oraz bogata oferta programowa, w której znalazły się też zajęcia kulturalne.

Painting Light

Painting Light

Galeria Apteka Sztuki, al. Wyzwolenia 3/5, zaprosiła na wystawę "Painting Light" Christopha Dahlhausena. Było można ją podziwiać do 5 stycznia 2018 roku. Lokal przy al. Wyzwolenia 3/5 jest wykorzystywany na cele kulturalne dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

 

RODO

© 2010-2018 Wydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy Śródmieście Urzędu m.st. Warszawy
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt & cms: www.zaler.pl