Tak było

Dzień Pamięci Starówki
Dzień Pamięci Starówki

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci, wysłuchanie wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego, uroczystość przy głazie znajdującym się przy ul. Kilińskiego, a także muzyczne widowisko pt. "Warszawo ma" - tak razem z mieszkańcami śródmieścia już po raz 27. obchodziliśmy Dzień Pamięci Starówki, przypadający co roku 13 sierpnia.

więcej::.
Śródmieście gra dla życia
Śródmieście gra dla życia

6 lipca 2019 r. w Klubie Palladium odbył się koncert finałowy jedenastej edycji akcji „Śródmieście gra dla życia”, podczas której wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zebraliśmy 803 litry krwi.

więcej::.
Świąteczny koncert
Świąteczny koncert

Już po raz dziesiąty Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście miały przyjemność zaprosić mieszkańców dzielnicy na wyjątkowy świąteczny koncert, który odbył się 9 grudnia 2018 w Teatrze Syrena przy ul. Litewskiej 3.  

więcej::.

Dzień Pamięci Starówki 2019

Dzień Pamięci Starówki 2019

Tegoroczne obchody Dnia Pamięci Starówki za nami. Dziękujemy za to, że tak licznie przybyliście, aby oddać hołd ofiarom tragedii sprzed 75 lat.

 

Uroczystości rozpoczęły się od spaceru ulicami Starego i Nowego Miasta, przy których znajdują się tablice upamiętniające wydarzenia Powstania Warszawskiego. Pod każdą z nich przedstawiciele Zarządu oraz Rady Dzielnicy Śródmieście złożyli kwiaty i zapalili znicze, pochylając głowy na znak szacunku i pamięci o wszystkich mieszkańcach Warszawy, którzy walczyli o wolną Polskę. Następnie o godz. 17.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela została odprawiona msza w intencji osób poległych w Powstaniu.

 

Kolejnym punktem obchodów była uroczystość przy głazie upamiętniającym wybuch tzw. czołgu-pułapki przy ul. Kilińskiego 3. Przemawiający podczas niej kombatanci podzielili się własnymi wspomnieniami z okresu Powstania. Wyrazili ponadto nadzieję, że przyszłe pokolenia Polaków będą kontynuować ich dzieło i z podobną żarliwością strzec przyszłości Polski. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie przez liczne delegacje kwiatów pod pamiątkowym głazem.

 

O godz. 20.00 uroczystości powróciły na pl. Zamkowy, gdzie odbył się koncert pt. "Warszawo ma". Podczas niego wsłuchaliśmy się w najbardziej znane piosenki przedwojenne, okupacyjne i powstańcze, które poprzedzone były poezją powstańczą oraz fragmentami z pamiętnika sanitariuszki Barbary Gancarczyk ps. "Pająk" - świadka wydarzeń z 13 sierpnia 1944 r. Wystąpili: Janek Młynarski z zespołem Warszawskie Combo Taneczne oraz Piotr Machalica i Julia Konarska.
 


Fotoreportaż:

 

RODO

© 2010-2019 Wydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy Śródmieście Urzędu m.st. Warszawy
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt & cms: www.zaler.pl