
20 grudnia na Scenie na Smolnej odbył się koncert Aliny Zapolskiej pt. "Dawne kolędy polskie i ukraińskie".
Już po raz dziesiąty Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście miały przyjemność zaprosić mieszkańców dzielnicy na wyjątkowy świąteczny koncert, który odbył się 9 grudnia 2018 w Teatrze Syrena przy ul. Litewskiej 3.
30 czerwca 2018 r. w Klubie Palladium odbył się koncert finałowy dziesiątej, jubileuszowej edycji akcji „Śródmieście gra dla życia”, podczas której wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zebraliśmy 800 litrów krwi.
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci, wysłuchanie wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego, uroczystość przy głazie znajdującym się przy ul. Kilińskiego, a także muzyczne widowisko pt. "Tu Polska" - tak razem z mieszkańcami śródmieścia już po raz 26. obchodziliśmy Dzień Pamięci Starówki, przypadający co roku 13 sierpnia.
20 grudnia na Scenie na Smolnej odbył się koncert Aliny Zapolskiej pt. "Dawne kolędy polskie i ukraińskie".
Koncert Kasi Kowalskiej, zorganizowany 19 grudnia w klubie "Palladium", zwieńczył drugą edycję akcji "Śródmieście gra dla życia", podczas której udało się zebrać 600 litrów krwi!
Scena na Smolnej zaprosiła 19 grudnia na "Świąteczny koncert arii i pieśni" w wykonaniu Grupy Operowej Lakme.
18 grudnia Dzielnica Śródmieście, Cafe Próżna i Fundacja Zmiana zaprosiły na "Sąsiedzkie kolędowanie na placu Grzybowskim".
18 grudnia w Klubokawiarni Grawitacja odbyła się impreza pt. "Podwórkowa Gwiazdka". Wśród atrakcji znalazły się warsztaty robienia ozdób świątecznych i świąteczne muzykowanie na Powiślu. Uczestnicy mogli własnoręcznie przygotować ozdoby.
16 grudnia w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 97 (ul. Czerniakowska 178A) miało miejsce spotkanie pt. "Kogo zaprosisz na Wigilię". W wieczorze udział wzięli: Ernest Bryll, Michał Komar, Wojciech Eichelberger, Jacek Salij OP.
Koncerty kolęd i pastorałek dla pensjonariuszy odbyły się 15 grudnia w Domu Dziennego Pobytu Śródmiejskiego Ośrodka Opiekuńczego przy ul. Górnośląskiej 39 o godz. 11 oraz Klubie "Panorama" przy ul. Górnośląskiej 1 o godz. 13.
12 grudnia Stowarzyszenie Mieszkańców Ulicy Smolnej zaprosiło na doroczne Kolędowanie na Smolnej! Było to już ósme z kolei spotkanie w rozśpiewanym gronie.
11 grudnia w Domu Kultury "Śródmieście" miał miejsce występ Jakuba Wociala pt. "Broadway Street. Największe przeboje musicalowe." Gościnnie wystąpiły: Marta Czerska i Ola Bieńkowska.
Spotkanie pt. "Ogrody Japonii" odbyło się 9 grudnia w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
9 grudnia na Scenie na Smolnej 9 odbył się "Świąteczny koncert arii i pieśni" w wykonaniu Grupy Operowej Lakmé.
8 grudnia w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza odbył się koncert z cyklu "Bo bez miłości ani rusz". Wystąpiła m.in. Katarzyna Jamróz.
Widowisko literackie „Dworzec wagabundy” oraz wystawa prac plastycznych towarzyszyły podsumowaniu konkursów: literackiego, recytatorskiego i plastycznego, zorganizowanych w ramach piątej edycji Śródmiejskiego Festiwalu Młodych Talentów, które odbyło się 6 grudnia w Starej Prochowni.
5 grudnia w klubie Hybrydy odbył się koncert Antoniny Krzysztoń, zorganizowany w ramach cyklu „Hybryda Poetica”. Projekt współfinansowany przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy.
Owacjami na stojąco zakończyła się Muzyczna Gala Mikołajkowa, która odbyła się 4 grudnia w Teatrze Kamienica. Publiczność, szczelnie wypełniającą widownię, zachwycił program pt. "Operetka na poważnie, opera na wesoło" w wykonaniu sześciorga śpiewaków oraz Orkiestry "Romantica".
Fundacja „Universitatis Varsoviensis” zaprosiła 3 grudnia na na koncert Martyny Jakubowicz, występującej z zespołem Żona Lota, w ramach cyklu „Hybryda Poetica”, współfinansowanego przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy.
2 grudnia w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 97 miało miejsce wieczorne spotkanie pt."Pasje Andrzeja Przewoźnika". Udział wzięły: Jolanta Przewoźnik oraz Jolanta Adamska.
29 listopada na Scenie na Smolnej odbył się recital fortepianowy Erden Czimeg Szaniawskiej. Występ był połączony z historią koncertowych występów pianistki w różnych krajach świata m.in. ZSRR, Chinach, Korei Południowej.
W niedzielę 28 listopada przemieniliśmy południową część naszej dzielnicy w planszę do gry. Impreza cieszyła się dużym powodzeniem!
Dom Kultury "Śródmieście" wraz z zespołem projektu „EkoTeatr” zaprezentowali 20, 21, 27, 28 listopada spektakl-słuchowisko dla osób widzących i niewidzących pt. "Głosy" Ireneusza Iredyńskiego.
22 listopada w Centrum Informacji im. J. Nowaka Jeziorańskiego przy ulicy Czerniakowskiej 178A odbyło się spotkanie z Gają Kołodziej, autorką książki pt. "Wystrzałowa licealistka". Fragmenty ksiązki przeczytali studenci Wydziału Aktorskiego Wyższej Szkoły Komunikacji i Mediów Społecznych w Warszawie.
18 listopada miała miejsce wyjątkowa impreza. W Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego setne urodziny świętował pan Kordian Tarasiewicz.
Dobiegła końca realizacja projektu pn. Slam Sensing Nation Sensation, zorganizowanego przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy oraz Sensing Nations Group, pod patronatem Ambasady Państwa Izrael i Instytutu Francuskiego w Warszawie. W jego ramach odbyła się wystawa prac plastycznych (13 listopada) i koncert-happening (16 listopada).
Pierwszy koncert z cyklu "Bez miłości ani rusz", pt. "Będziesz moją panią", w wykonaniu Aleksandra Trąbczyńskiego, odbył się 17 listopada w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.
16 listopada odbyło się zakończenie jubileuszowej 40. edycji konkursu „Warszawa w kwiatach” na Powiślu. W konkursie przyznano nagrody Burmistrza Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.
W dniach 3-13 listopada odbył się cykl wydarzeń upamiętniających działalność Centrum Klubowego Politechniki Warszawskiej "Riviera-Remont" pod nazwą "R-Repetytorium". Centrum Kultury Studenckiej to grupa studentów Politechniki Warszawskiej, którzy zainspirowani fenomenem CK Riviera-Remont dążą do stworzenia miejsca otwartego na wszelką działalność kulturalną.
11 listopada w klubie Palladium odbyła się impreza pt. "ROCK Niepodległości - Młodzieżowa Kampania Społeczna".
Koncerty piosenek pt. „Poległym Chwała. Wolność Żywym” zorganizowane z okazji 92. rocznicy odzyskania niepodległości odbyly się się 10 listopada w Śródmiejskim Ośrodku Opiekuńczym przy ul. Świętojerskiej 12A oraz w Śródmiejskim Domu Geriatryczno-Rehabilitacyjnym OO. Bonifratrów przy ul. Sapieżyńskiej 3.
W dniu 11 listopada, z okazji piątej rocznicy śmierci, odsłonięta została tablica pamiątkowa Jana Nowaka Jeziorańskiego. Umiejscowiona została przy ul. Czerniakowskiej 178A (przed domem, w którym mieszkał).
7 listopada zakończyły się obchody pierwszych urodzin Centrum Kultury "Nowy Wspaniały Świat". Obchody trwały od środy 3 listopada do niedzieli 7 listopada przy ul. Nowy Świat 63, gdzie odbywały się spotkania z artystami, koncerty, sety didżejskie oraz premiera książki. Wśród gości znaleźli się m.in. Proletaryat, Kim Nowak, Oleś Duo, Yael Bartana, Joanna Rajkowska, Jan Klata, Michał Zygmunt.
21 października odbyło się powiślańskie spotkanie pt. "Poezja mieszkańców Powiśla wpleciona w muzykę" organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy i Dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 34.
W dniach 16-17 października Towarzystwo Kultury Teatralnej zorganizowało dwudniowy festyn historyczny pt. "Słowiańska jesień". Była to plenerowa impreza dla całej rodziny.
25 września odbyło się dziewiętnaste Powiślańskie spotkanie "Pod chmurką" pt. „U stóp Poniatowszczaka… czyli warszawski Solec”, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Powiśle. Uczestników oprowadzała Karolina Adamczyk.
W dniach 4-5 września odbył się Etnobazar - czwarta odsłona cyklicznej imprezy plenerowej „Spotkania z CEPELIĄ na ul. Chmielnej”.
W dniach 2-31 sierpnia Dom Kultury "Śródmieście" organizował letnią scenę plenerową w parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego. ArtPark to liczne wydarzenia kulturalne (koncerty, spektakle, zabawy taneczne, warsztaty, seanse filmowe), zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
29 sierpnia Akademickie Centrum Informacji i Edukacji Europejskiej zorganizowało na ul. Nowy Świat 69 "Happening historyczny na Trakcie Królewskim Nowy Świat 69 ”.
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Oddział Powiśle zaprosiło warszawiaków 28 sierpnia na osiemnaste Powiślańskie spotkanie "Pod chmurką" pt. "Dawna ulica na starej fotografii".
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy i Narodowe Centrum Kultury do 25 sierpnia prezentowały w Galerii Plenerowej przy ul. Krakowskie Przedmieście (róg ul. Traugutta) wystawę zorganizowaną w 90. rocznicę bitwy warszawskiej pt. „I Warszawa nie zawiodła”.
15 sierpnia odbyła się kolejna wędrówka z cyklu "Śródmiejskie Spotkania" pt. "Stare ulice Śródmieścia: Dowcip, Tamka, Karowa, Dynasy, Foksal – historia, pochodzenie nazw".
W ramach letniej sceny plenerowej ArtPark organizowanej przez Dom Kultury „Śródmieście” w parku im. Marszałka Rydza – Śmigłego 17 sierpnia można było uczestniczyć w recitalu Leonida Volodko pod tytułem „Wyższe uczucia” w wykonaniu Leonida Volodko i zespołu „Mirim”.
15 sierpnia w Warszawie zakończył się III Letni Festiwal Nowego Miasta. Jego organizatorem była Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna.
Pokaz filmu dokumentalnego, poświęconego wybuchowi "czołgu-pułapki" w czasie Powstania Warszawskiego i koncert Agi Zaryan pt. "Umiera piękno" zwieńczyły obchodzony 13 sierpnia Dzień Pamięci Starówki.
Dzielnica Śródmieście przygotowała fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o tragicznym wydarzeniu, do którego doszło 13 sierpnia 1944 r. na Starym Mieście. Premiera odbyła się 13 sierpnia 2010 r. na pl. Zamkowym.
W niedzielę 8 sierpnia miała miejsce akcja historyczno-edukacyjna zwiastująca uroczystości "Dnia Pamięci Starówki" (zaplanowane przez Dzielnicę Śródmieście w dniu 13 sierpnia).
31 lipca odbyło się siedemnaste Powiślańskie Spotkanie "Pod chmurką" zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Powiśle, zatytułowane "Zakład Księdza Siemca z miniaturą gotyckiej katedry".
16 lipca w Domu Spotkań z Historią odbył się wernisaż plenerowej wystawy fotograficznej pt. "Nie mamy tu miasta trwającego…. Opowieść o pałacach przy Trakcie Królewskim".
1 lipca w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego odbyło się spotkanie z Maciejem Replewiczem autorem książki pt. „Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła”.
28 czerwca na Scenie na Smolnej 9 został zaprezentowany spektakl Teatru Hybrydy pt. "Wieczór z nieznajomym" (Teatr Sensacji) w reżyserii Macieja Dzięciołowskiego. Wystąpili: Marta Kolano, Marian Siwiak oraz Krzysztof Woźniak.
27 czerwca w Domu Kultury Śródmieście odbył się koncert pieśni i arii pt. „Na słowiańską nutę" w wykonaniu Grupy Operowej Lakme.
26 czerwca Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Powiśle zorganizowało szesnaste Powiślańskie spotkanie „Pod chmurką” pt. „Powiśle - miejsca, w których zatrzymał się czas…” Spotkanie poprowadził Przewodnik Turystyczny Miejski m.st. Warszawy Kasia Falkowska.
26 czerwca w Domu Kultury Śródmieście (Scena na Smolnej 9) został zaprezentowany spektakl pt. "Bolero op. 13" w wykonaniu Teatru Melpo, w reżyserii Grzegorza Reszki. Była to zanurzona w oparach absurdu historia próby pewnej bardzo dziwnej orkiestry, której finał zaskoczył nie tylko widzów.
24 czerwca w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego odbyło się spotkanie z Michałem Głowińskim – teoretykiem literatury, autorem prozy wspomnieniowej i prac poświęconych językowi.
Bohaterem tegorocznych Dni Śródmieścia była śródmiejska młodzież. Przygotowany przez uczniów musical "Lato miłości" przyjęty został owacjami na stojąco, zaś recital piosenek Czesława Niemena nie ustępował koncertowi w wykonaniu Janusza Radka.
W dniach 17-18 czerwca przed kościołem św. Anny wystąpił Teatr Akt ze spektaklem plenerowym „Sen kustosza”. Projekt wspierała finansowo Dzielnica Śródmieście.
Spektakl pt. „PO/MIĘDZY” zaprezentowała 20 czerwca na Scenie na Smolnej 9 grupa teatralna "Od jutra". Wystąpili: Kamila Banasiak, Alicja Komur, Magdalena Komur, Joanna Rybacka, Marta Kolasińska, Przemek Fałowski, Dawid Jankowski.
20 czerwca na Scenie na Smolnej 9 zaprezentowane zostało przedstawienie pt."Frycek Chopin" w wykonaniu Teatru Wariacja. Wystąpili Michał Głowacki i Lidia Sycz. Odbyły się również warsztaty dla dzieci.
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy i Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego zorganizowały 17 czerwca spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem.
Owacjami na stojąco przyjęty został musical "Lato miłości", przygotowany przez śródmiejską młodzież. Premiera odbyła się 16 czerwca w Teatrze Rozmaitości.
15, 16 i 17 czerwca odbyły się finałowe imprezy "Chopinowskich Licealiów", których organizatorem były LXXV LO im. Jana III Sobieskiego oraz Dzielnica Śródmieście.
13 czerwca miały miejsce kolejne warsztaty z cyklu "Dziecięce Muzeum Sztuki" zorganizowane przez Dzielnicę Śródmieście i Fundacja MaMa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (ul. Pańska 3). Poprowadziły je Patrycja Dołowy i Anna Pietruszka-Dróżdż, artystki, trenerki i działaczki Fundacji MaMa.
12 czerwca odbył się happening historyczny na Ścieżce Literackiej „Lalka”, który był pierwszym w tym roku nawiązaniem do organizowanych już wcześniej przez Dzielnicę Śródmieście spotkań, związanych z powieściowymi bohaterami Bolesława Prusa – Rzeckim i Wokulskim.
12 czerwca odbyła się impreza plenerowa pod nazwą "Święto Smolnej 2010". Organizatorami przedsięwzięcia były Dom Kultury Śródmieście oraz Stowarzyszenie Mieszkańców Ulicy Smolnej. Była to już piąta odsłona rodzinnego festynu mającego na celu integrację mieszkańców Śródmieścia.
12 czerwca odbyło się „Spotkanie z Chopinem w Dolinie Szwajcarskiej”, impreza zorganizowana przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki. Przez cały dzień rozbrzmiewała muzyka wielkiego kompozytora, a w samo południe odbył się spektakl teatralny dla dzieci przybliżający młode lata Chopina.
6 czerwca w Piwnicy pod Harendą (ul. Krakowskie Przedmieście 4/5) oraz 9 czerwca w restauracji "U Aktorów" (Aleje Ujazdowskie 45) zaprezentowany został po raz kolejny spektakl zatytułowany „Coś za coś”, oparty na piosenkach wybitnego pieśniarza i poety Jacka Kaczmarskiego (1957-2004).
7 czerwca w Domu Kultury Śródmieście przy ul. Smolnej 9 odbył się festiwal "Ku Wolności". Jego celem był przegląd zespołów i sekcji artystycznych działających w jednostkach penitencjarnych (grup teatralnych, filmowych, kabaretów, grup tanecznych i rozmaitych zespołów muzycznych oraz indywidualnych artystów).
6 czerwca na Scenie na Smolnej 9 zaprezentowano spektakl pt. "Czerwony Kapturek", na motywach bajki autorstwa Jana Brzechwy.
6 czerwca na Scenie na Smolnej 9 wystąpił kabaret Stado Umtata z numerem pt. "Jeszcze więcej baranów". Udział wzięli: Agata Biłas, Krzysztof Qlpa Kulpiński.
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy zorganizowała koncert romansów rosyjskich pt. "Życie jest miłością", który odbył się 31 maja w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 81.
Dom Kultury Śródmieście zorganizował 29 maja obchody Dnia Sąsiada. To dzień, w którym każdy mógł coś zrobić razem ze swoimi sąsiadami - spotkać się, porozmawiać, nawiązać bezpośredni kontakt z osobami mieszkającymi w tym samym budynku, tej samej klatce, przy tej samej ulicy, przy tym samym skwerze.
30 maja na Scenie na Smolnej odbyło się spotkanie promujące tomik wierszy Alicji Joanny Górki pt. "Twarze Słów". Wiersze przeczytała Małgorzata Pieńkowska, zaśpiewały: Ewa Kabsa, Justyna Olek.
30 maja na Scenie na Smolnej 9 w ramach "Poranku Familijnego" wystąpił Teatr Lalek Igraszka ze spektaklem „Magiczny miód”. Widowisko to dostarczyło młodym widzom wielu niezapomnianych wrażeń.
29 maja w Klubie na Hożej odbył się wernisaż prac Tomasza Wójcika pt. "Wszystko źle" (wernisaż zdjęć znajdujących się na blogu WszystkoZle.pl).
29 maja odbyło się piętnaste powiślańskie spotkanie „Pod chmurką" pt. …po Wiśle, czyli mokre oblicze Warszawy, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Powiśle. Poprowadziła je Katarzyna Falkowska - Miejski Przewodnik Turystyczny .
27 maja w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego odbyło się spotkanie z Waldemarem Kuczyńskim, połączone z promocją jego książki pt. „Solidarność u władzy. Dziennik 1989-1993".
Śródmiejski Festiwal Młodych Talentów 2009/2010 zakończony. Uroczysta gala finałowa odbyła się 26 maja w Teatrze Roma. Wystąpili podczas niej zwycięzcy złotych, srebrnych i brązowych Wen w dziedzinie śpiewu i tańca.
25 maja w Zamku Królewskim z okazji jubileuszu 20-lecia samorządności w Dzielnicy Śródmieście odbyła się uroczysta sesja Rady Dzielnicy. Została ona połączona z sesją naukową „Dzielnica Śródmieście wczoraj, dziś i jutro".
24 maja w Domu Kultury Śródmieście odbyła się Giełda Satyry Politycznej Marka Majewskiego. Jest to cykliczna impreza dla autorów reagujących na bieżące wydarzenia z życia społeczno-politycznego piosenką, wierszem, monologiem, skeczem.
Występy zespołów tanecznych i muzycznych, kiermasz wyrobów rzemiosła artystycznego i ludowego, pokazy formacji wojskowych, kawiarenka pod chmurką, przejażdżki zabytkowymi pojazdami, laserowy pokaz „światło-dźwięk” – wszystko to znalazło się w programie „Jarmarku Saskiego”, który odbył się 23 maja w Ogrodzie Saskim.
23 maja w Domu Kultury Śródmieście odbył się koncert pt. "Muzyczna majówka" w wykonaniu Grupy Operowej Lakme. Wystąpili m.in. Joanna Jabłońska (sopran), Caroline Marbot (mezzosopran), Magdalena Kunce (sopran), Dorothy Porawski (sopran), Piotr Kędziora (baryton), Bartłomiej Zajkowski (fortepian).
22 maja na ulicy Emilii Plater odbyła się barwna i niespotykana impreza, organizowana przez Fundację Inicjatyw Międzynarodowych i Obywatelskich „Centrum Europy”. Urodziny świętowała jedna ze śródmiejskich kamienic, która przetrwała w nienaruszonym stanie czasy niemieckiej okupacji, Powstania Warszawskiego i powojennej przebudowy stolicy.
22 maja 2010 w Amfiteatrze na Bemowie odbył się XXX Jubileuszowy Wojewódzki Przegląd Zespołów Tanecznych, zorganizowany przez Mazowieckie Centrum Kultury Sztuki.
Koncert pt. "Carla Duo" w wykonaniu Karoliny Brodniewicz (puzon) i Marcina Riege (instrumenty klawiszowe) odbył się 22 maja w Klubie na Hożej 41.
Już drugi raz w Warszawie odbył się cykl prezentacji teatru ulicznego „Trakt”. 21 maja przed kościołem św. Anny wystąpił Teatr Akt ze spektaklem „Ikar”, inspirowanym życiem i wierszami Zbigniewa Herberta.
22 maja w Domu Kultury Śródmieście (Scena na Smolnej 9) został zaprezentowany spektakl pt. "Bolero op. 13" w wykonaniu Teatru Melpo, w reżyserii Grzegorza Reszki. Była to zanurzona w oparach absurdu historia próby pewnej bardzo dziwnej orkiestry, której finał zaskoczył nie tylko widzów.
21-23 maja odbyły się w Parku Krasińskich pokazy filmów kina niemego z podkładem muzycznym granym na żywo przez wybitnych muzyków. Zorganizowane zostały przez Fundację Rozwoju Sztuki Filmowej i Dzielnicę Śródmieście .
26 kwietnia – dawna aula BUW, a 6, 13 i 20 maja – Piwnica pod Harendą przemieniły się za sprawą czarów muzyki jazzowej (wystąpili: Full Drive Henryk Miśkiewicz, Tomasz Dąbrowski & Hunger Pangs, Old Timers, Mark Shepherd Swing Quartet).
20 maja w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy odbyło się spotkanie z Markiem Nowakowskim - jednym z najpłodniejszych prozaików literatury powojennej, twórcą realizmu peryferyjnego.
15 maja w Warszawie miała miejsce "Noc Muzeów". Swe podwoje otworzyło 158 placówek, wśród których znalazły się nie tylko stołeczne muzea i galerie, ale również wiele innych instytucji, m.in. Bułgarski Instytut Kultury, Czeskie Centrum, Instytut Słowacki i Węgierski Instytut Kultury.
15 maja przy ul. Kubusia Puchatka zorganizowany został Holenderski Festyn dla Warszawy. Impreza nawiązywała do holenderskiego Dnia Królowej. Organizatorzy wydarzenia przewidzieli wiele atrakcji. Wśród nich znalazła się oryginalna trzymetrowa holenderska katarynka, warsztaty malowania kafli, tradycyjne gry holenderskie, teatrzyk kukiełkowy i specjały z Amsterdamu.
15 maja miała miejsce trzecia odsłona święta promującego kulturę, muzykę, sztukę oraz działalność artystyczną instytucji przy ulicy Foksal. Wydarzenie miało na celu zjednoczenie mieszczących się tam organizacji i jednostek kulturalnych, które wspólnie przygotowały dla warszawiaków liczne atrakcje.
15 maja 2010 r. w podwórku na warszawskim Powiślu (1500m2 do Wynajęcia, ul. Solec 18) zdarzyła się poezja. „ O innych sposobach spędzania wolnego czasu” to spektakl autorski, zrobiony z wierszy, muzyki i światła. Tylko dla dorosłych, którzy nie chcą dorosnąć.
13 maja w Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego przy ulicy Czerniakowskiej 178 odbyła projekcja filmu pt. "Osiem historii, które nie zmieniły świata" w reżyserii Iva Krankowskiego.
W ramach Śródmiejskiego Festiwalu Młodych Talentów 2009/2010, organizowanego przez Dzielnicę Śródmieście, odbyły się trzy konkursy: fotograficzny, muzyczny i taneczny oraz małych form teatralnych.
8 i 9 maja odbył się V Warszawski Konwent Gier Strategicznych "Grenadier". Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Dzielnicy Śródmieście Wojciech Bartelski. W czasie trwania konwentu można było zobaczyć pokazy gier bitewnych i planszowych osadzonych w różnych okresach historycznych.
8 maja na ulicy Chmielnej 2 miała miejsce akcja społeczna pod nazwą "Fotorejestr - Odkurzamy domowe archiwa". Organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja Archeologii Fotografii. .
7 maja rozpoczęły się coroczne Juwenalia. Po raz pierwszy w historii Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się one poza kampusem, a całe Krakowskie Przedmieście na jeden dzień zamieniło się w prawdziwą studencką wioskę.
29 kwietnia w Centrum Informacji Jana Nowaka Jeziorańskiego przy ul. Czerniakowskiej 178a odbyło się spotkanie z Piotrem Kardelą pt. "Jan Nowak-Jeziorański w Północnoamerykańskim Studium Spraw Polskich".
25 kwietnia na scenie Teatru Żydowskiego im. Estery Racheli i Idy Kamińskich w Warszawie odbyła się uroczystość zakończenia IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Historia i kultura Żydów Polskich” oraz V edycji konkursu „Na wspólnej ziemi”.
19 kwietnia przypadła 67 rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. W marszu pamięci wzięło udział kilkaset osób. Po raz pierwszy obchody rocznicy odbyły się bez zmarłego w zeszłym roku ostatniego przywódcy powstania, Marka Edelmana.
24 kwietnia w Piwnicy pod Harendą przy ul. Krakowskie Przedmieście 4/5 odbył się premierowy spektakl zatytułowany „Coś za coś”, oparty na piosenkach wybitnego pieśniarza i poety Jacka Kaczmarskiego (1957-2004).
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Powiśle oraz Szkoła Podstawowa nr 34 im. St. Dubois 25 marca zaprosiło na Powiślańskie spotkanie pt. "Muzyka warszawskich salonów".
Zakończyła sie trzecia odsłona projektu, mającego na celu promowanie młodych rockowych zespołów. 17, 19 i 26 marca w klubie "Piwnica pod Harendą", odbyły się koncerty tego cyklu. Projekt dofinansowywany był ze środków Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.
Zakończył się cykl koncertów wielkopostnych. Odbywały się one w każdą niedzielę Wielkiego Postu, z wyjątkiem Niedzieli Palmowej, w pięciu warszawskich kościołach. Organizatorem ich była Fundacja Mecenat Sztuki, przy wsparciu finansowym Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.
19 marca odbyła się uroczystość złożenia wieńców pod tablicą pamiątkową poświęconą pamięci Jozsefa Antalla, umieszczoną na staromiejskim murze.
3 marca w Domu Kultury Śródmieście miało miejsce uroczyste zakończenie kolejnej edycji konkursu pt. "Katyń - przekazanie wiedzy i pamięci". Konkurs zorganizowany został przez Międzyzakładową Komisję nr 844 NSZZ „Solidarność" i Dzielnicę Śródmieście.
Koncertem muzyki Fryderyka Chopina, z udziałem m.in. prof. Kazimierza Gierżoda, prezesa Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, rozpoczęły się 2 marca „Chopinowskie licealia”.
Od 21 lutego do 1 marca grana była i i śpiewana bez przerwy przez 171 godzin muzyka Fryderyka Chopina. Najdłuższe urodziny zorganizowane zostały w Domu Polonii przy ul. Krakowskie Przedmieście 64. Dzielnica Śródmieście była współorganizatorem przedsięwzięcia.
27 stycznia w budynku Nordic Park przy ul. Kruczkowskiego 8 zainaugurowało działalność Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei.
24 stycznia, z okazji 147 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, w Muzeum Niepodległości zorganizowany został koncert pamięci w wykonaniu członków Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.