Tak było

Świąteczny koncert
Świąteczny koncert

Już po raz dziesiąty Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście miały przyjemność zaprosić mieszkańców dzielnicy na wyjątkowy świąteczny koncert, który odbył się 9 grudnia 2018 w Teatrze Syrena przy ul. Litewskiej 3.   

więcej::.
Śródmieście gra dla życia
Śródmieście gra dla życia

30 czerwca 2018 r. w Klubie Palladium odbył się koncert finałowy dziesiątej, jubileuszowej edycji akcji „Śródmieście gra dla życia”, podczas której wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zebraliśmy 800 litrów krwi.

więcej::.
Dzień Pamięci Starówki
Dzień Pamięci Starówki

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci, wysłuchanie wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego, uroczystość przy głazie znajdującym się przy ul. Kilińskiego, a także muzyczne widowisko pt. "Tu Polska" - tak razem z mieszkańcami śródmieścia już po raz 26. obchodziliśmy Dzień Pamięci Starówki, przypadający co roku 13 sierpnia.

więcej::.

Grzyby w filatelistyce, w malarstwie

Grzyby w filatelistyce, w malarstwie

Znany z realizacji fotograficznego projektu A – Z (Gabloty edukacyjne) Andrzej Tobis wystąpił tym razem w roli malarza, w dodatku malarza wątpiącego. Do 9 stycznia w Galerii Starter, ul. Andersa 13, trwała wystawa jego prac.

 

 

Grzyby są reducentami – rozkładają martwe organizmy na związki chemiczne, dzięki czemu materia może krążyć w ekosystemie, stając się w kolejnych cyklach budulcem dla nowych organizmów. Niektórzy mówią, że gdyby nie grzyby, to cała ziemia pokryłaby się wielometrową warstwą opadłych z drzew liści. Ta wizja jest jednak zbyt optymistyczna – bez grzybów pełny obieg materii w przyrodzie byłby niemożliwy, więc świat taki jakim go znamy w ogóle przestałby istnieć. Mozolna, obejmująca wszystko destrukcja dokonywana przez grzyby sprawia, że rzeczywistość wciąż może się przekształcać.

 

Znany z realizacji fotograficznego projektu A – Z (Gabloty edukacyjne) Andrzej Tobis występuje tym razem w roli malarza, w dodatku malarza wątpiącego. Wielopoziomowa i wielowątkowa struktura wystawy czerpie ze źródeł tego zwątpienia, a punktem wyjścia stają się znaczki pocztowe – znaczki z motywem grzybów, znaczki z motywem malarstwa (seria Malarstwo Polskie i Współczesne malarstwo polskie), znaczki ze stemplem w kształcie grzyba.

 

Z charakterystyczną dla siebie precyzją i humorem Tobis analizuje występowanie motywu grzyba używanego nie tylko jako znaku graficznego, ale również jako symbolu dekonstruującego, zmieniającego porządek czy znaczenie. Ze zręcznością porusza się on po obszarach wspólnych dla trzech przenikających się tematów, jakimi są: znaczki pocztowe, grzyby i malarstwo. Najnowsze prace Tobisa układają się w rodzaj paranaukowej rozprawki, powstałej w toku przeprowadzonej kwerendy, bogatej w konteksty historyczne i geopolityczne, a prowadzącej do zaskakujących i wyrażonych z pewną dozą tęsknoty wniosków.

 

Wystawie towarzyszy autorski komentarz – przewodnik Andrzeja Tobisa.

 

Andrzej Tobis, Grzyby w filatelistyce, w malarstwie, w umyśle
wernisaż: 19.11.2015, godz.: 19.00
wystawa czynna do 09.01.2016
Galeria Starter, Andersa 13,  Warszawa

 

więcej informacji: http://starter.org.pl/wkrotce/

 

RODO

© 2010-2018 Wydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy Śródmieście Urzędu m.st. Warszawy
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt & cms: www.zaler.pl