Tak było

Dzień Pamięci Starówki
Dzień Pamięci Starówki

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci, wysłuchanie wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego, uroczystość przy głazie znajdującym się przy ul. Kilińskiego, a także muzyczne widowisko pt. "Warszawo ma" - tak razem z mieszkańcami śródmieścia już po raz 27. obchodziliśmy Dzień Pamięci Starówki, przypadający co roku 13 sierpnia.

więcej::.
Śródmieście gra dla życia
Śródmieście gra dla życia

6 lipca 2019 r. w Klubie Palladium odbył się koncert finałowy jedenastej edycji akcji „Śródmieście gra dla życia”, podczas której wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zebraliśmy 803 litry krwi.

więcej::.
Betlejem w Syrenie
Betlejem w Syrenie

W sobotę 7 grudnia 2019 r. w Teatrze Syrena mieszkańcy dzielnicy Śródmieście mogli podziwiać widowisko muzyczne „Do Betlejem – oratorium na Boże Narodzenie”. 

więcej::.

ARTBARBAKAN

ARTBARBAKAN

Od 25 lipca do 26 sierpnia Fundacja Skarbnica Sztuki oraz Fundacja Artbarbakan zapraszały w ramach cyklu wystaw  na murach staromiejskiego Barbakanu do glądania prac Tadeusza Chyły. Projekt współfinansowany ze środków m. st. Warszawy.

 

 

 

Tadeusz Chyła ur 31.10.1933 r. w Sopocie, zm. 23.02. 2014 r. w Warszawie. Polski malarz, piosenkarz, kompozytor i gitarzysta. Studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni J. Studnickiego i J. Żuławskiego. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne i scenografie. Pejzaże i martwa natura były głównym tematem jego prac malarskich. Dyplom uzyskał w 1961 r. W latach 1959-61 projektował elewacje domów i mozaiki w Trójmieście. W roku 1961 i 1963 uczestniczył w wystawach okręgowych Gdańskiego BWA. Jego prace zostały zakupione przez Polskie Linie Oceaniczne. W 1962 r. odbyła się jego indywidualna wystawa w klubie studenckim „ŻAK”. Jako autor i wykonawca kabaretowy debiutował na scenie teatru studenckiego Bim-Bom w Gdańsku w 1954 r. Bim-Bom wywarł duży wpływ na estradę nie tylko w Polsce. Grali w nim m.in. Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela i Jerzy Afanasjew, Jacek Fedorowicz. Tadeusz Chyła współtworzył teksty, komponował muzykę, projektował scenografię i śpiewał ballady. W 1962r. założył swój własny kabaret To Tu, z którym zdobył nagrodę specjalną na II Festiwalu w Opolu (1964 r.). Od 1957 r. podjął współpracę z jedną z najbardziej popularnych ówczesnych audycji radiowych – „Podwieczorek przy mikrofonie”. Wówczas trafił na teksty Andrzeja Waligórskiego, skomponował do nich muzykę i tak powstały kultowe ballady, w tym cykl o kniaziu Dreptaku. W 1967 r. wydał pierwsza płytę z 13 utworami. W latach 1968-70 tworzył i występował w „Silnej Grupie pod Wezwaniem” oraz kabarecie Wagabunda. Jego dorobek kompozytorski to muzyka do ponad 100 ballad. Najbardziej znane to: „Ballada o Cysorzu” (tekst A. Waligórski), „Apoteoza” (tekst A. Waligórski) „Ballada o mumiach” (tekst A. Waligórski), „Być dziewczyną” (tekst K. Grześkowiak), „Pastuszek i gęsi (Mariolla)” (tekst R. Sadowski), „Pochód świętych”, „Sen psa” (tekst K. I. Gałczyński), „Złota kareta” (tekst B. Kobiela i S. Mrożek). Występował na estradach m.in. Rosji, Niemiec, Włoch, Austrii. Pojawił się również w filmach: „Do widzenia, do jutra” 1960 r., reż. Janusz Morgenstern, „Małżeństwo z rozsądku” 1966 r., reż. Stanisław Bareja, „Milion za Laurę” 1971 r., reż. Hieronim Przybył.

 

RODO

© 2010-2019 Wydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy Śródmieście Urzędu m.st. Warszawy
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt & cms: www.zaler.pl