Tak było

Dzień Pamięci Starówki
Dzień Pamięci Starówki

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci, wysłuchanie wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego, uroczystość przy głazie znajdującym się przy ul. Kilińskiego, a także muzyczne widowisko pt. "Warszawo ma" - tak razem z mieszkańcami śródmieścia już po raz 27. obchodziliśmy Dzień Pamięci Starówki, przypadający co roku 13 sierpnia.

więcej::.
Śródmieście gra dla życia
Śródmieście gra dla życia

6 lipca 2019 r. w Klubie Palladium odbył się koncert finałowy jedenastej edycji akcji „Śródmieście gra dla życia”, podczas której wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zebraliśmy 803 litry krwi.

więcej::.
Betlejem w Syrenie
Betlejem w Syrenie

W sobotę 7 grudnia 2019 r. w Teatrze Syrena mieszkańcy dzielnicy Śródmieście mogli podziwiać widowisko muzyczne „Do Betlejem – oratorium na Boże Narodzenie”. 

więcej::.

Artbarbakan

Artbarbakan

Od 28 czerwca do 23 lipca Fundacja Skarbnica Sztuki oraz Fundacja Artbarbakan będą prezentowały na murach Barbakanu na Starym Mieście wystawę prac polskiego kolorysty Wojciecha Ottona Flecka. Projekt dofinansowywany przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy.

 

 

 

Wojciech Otto Fleck (1903-1972)

Wybitny polski kolorysta urodził się i początkowo mieszkał w Warszawie. W 1929 r. otrzymał dyplom ukończenia studiów artystycznych w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Uczył się w pracowniach prof. Karola Tichego, Władysława Skoczylasa i Wojciecha Jastrzębowskiego. W 1945 r., po pobycie w obozie w Pruszkowie, zamieszkał na stałe w Zakopanem, gdzie był kierownikiem Galerii Związku Plastyków (przemianowanej w 1951 r. na Biuro Wystaw Artystycznych). Brał udział w licznych wystawach w kraju i zagranicą m. in. w Wiedniu w 1934 i Berlinie w 1935 r. Największa kolekcja jego obrazów, zgromadzona przez inż. Tadeusza Litawińskiego, znajduje się w zbiorach Muzeum KUL. Jego prace są również w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. Jest wnukiem znanego litografa Franciszka Szustra.

 

Jego dzieła to przedstawienia kwiatów, martwe natury i monotypiczne grafiki. Pomimo, iż tworzył w otoczeniu Tatr jego prace bardzo rzadko ukazują górskie pejzaże czy malownicze Zakopane. Prace Fleck’a są ekspresyjne i bogate kolorystycznie, a zarazem różnorodne i intrygujące. Artysta swoje dzieła rozstrzyga po malarsku, to kolor tworzy ich kompozycje, światło i przestrzeń. Nie próbuje odtwarzać rzeczywistości, ale sięga do wyobraźni i pamięci. To indywidualista, który stworzył swój własny styl oparty na solidny warsztacie.

 

RODO

© 2010-2019 Wydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy Śródmieście Urzędu m.st. Warszawy
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt & cms: www.zaler.pl