Tak było

Dzień Pamięci Starówki
Dzień Pamięci Starówki

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci, wysłuchanie wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego, uroczystość przy głazie znajdującym się przy ul. Kilińskiego, a także muzyczne widowisko pt. "Warszawo ma" - tak razem z mieszkańcami śródmieścia już po raz 27. obchodziliśmy Dzień Pamięci Starówki, przypadający co roku 13 sierpnia.

więcej::.
Śródmieście gra dla życia
Śródmieście gra dla życia

6 lipca 2019 r. w Klubie Palladium odbył się koncert finałowy jedenastej edycji akcji „Śródmieście gra dla życia”, podczas której wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zebraliśmy 803 litry krwi.

więcej::.
Betlejem w Syrenie
Betlejem w Syrenie

W sobotę 7 grudnia 2019 r. w Teatrze Syrena mieszkańcy dzielnicy Śródmieście mogli podziwiać widowisko muzyczne „Do Betlejem – oratorium na Boże Narodzenie”. 

więcej::.

Niezwykły koncert w synagodze

Niezwykły koncert w synagodze

W niedzielę 18 sierpnia br. w synagodze im. Zalmana i Rywki Małżonków Nożyków przy ul. Twardej 6 odbył się koncert Teresy Mirgi z zespołem Kałe Bała pn. „Romani gili. Ku pamięci”. Wydarzenie związane było  z upamiętnieniem 75. rocznicy likwidacji romskiego obozu rodzinnego w KL Auschwitz II Birkenau.

      

   To jedna z największych tragedii w dziejach Romów. Wieczorem 2 sierpnia 1944 r. Niemcy przystąpili do likwidacji obozu rodzinnego – Zigeunerlager, będącego częścią KL Auschwitz II Birkenau. W ciągu kilku godzin w komorach gazowych naziści zgładzili 2897 dzieci, kobiet i mężczyzn. Od 1997 r. 2 sierpnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów.

W debatach publicznych, czy naukowych mało mówi się o Holokauście Romów. Nawet w mediach ten fakt jest mało obecny i stosunkowo nowy. Tymczasem historia Romów jest integralną częścią losów Europy, Polski i Warszawy. Naszą powinnością jest pielęgnowanie i upowszechnienie wiedzy o zagładzie tego narodu  - mówi Elżbieta Magenheim z zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, która wspólnie z Dzielnicą Śródmieście zorganizowała koncert „Romani gili. Ku pamięci”.

   Występ cygańskiej poetki i pieśniarki Teresy Mirgi z zespołem Kała Bała, którzy przyjechali z Czarnej Góry na Podhalu, okazał się niezwykłym wydarzeniem. Publiczność po brzegi wypełniła babiniec synagogi – była poruszona i zachwycona koncertem. Nie obyło się bez bisów. Dodatkową atrakcją dla słuchaczy okazała się być możliwość zwiedzenia jedynej synagogi w stolicy, która ocalała z pożogi wojennej.

   Obecnie synagoga przy ul. Twardej 6 stanowi najważniejszy punkt spotkań społeczności żydowskiej. Jest przede wszystkim miejscem modlitw, ale też unikalnym zabytkiem na mapie Warszawy. Synagogę można zwiedzać:

  • od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-17.00
  • w piątki od 9.00 do godziny zamknięcia w zależności od godzin rozpoczęcia szabatu
  • w niedziele w godz. 11.00-17.00.

 

W soboty i inne święta żydowskie synagoga jest nieczynna dla zwiedzających. Więcej informacji na ten temat bożnicy przy ul. Twardej 6 oraz działalności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie na stronie warszawa.jewish.org.pl.

 

RODO

© 2010-2019 Wydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy Śródmieście Urzędu m.st. Warszawy
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt & cms: www.zaler.pl